Karolína Muchová v úterý postoupila do druhého kola turnaje J&T Banka Open v Ostravě, když porazila Čang Šuaj z Číny jednoznačně 6:1 a 6:1. Končí naopak Kateřina Siniaková a Barbora Strýcová. Siniaková nestačila na šestnáctiletou Američanku Coco Gauffovou, Strýcová podlehla Ons Jabeurové z Tuniska.

Muchová suverénně postupuje, povolila Čang Šuaj jen dva gamy

Karolína Muchová postoupila do druhého kola turnaje J&T Banka Open po suverénním vítězství nad Číňankou Čang Šuaj po setech 6:1 a 6:1. Česká tenistka se prezentovala sebevědomým výkonem a velmi pestrou hrou, na kterou její soupeřka marně hledala odpovědi.

Muchová brzy vedla 4:0 a i když Čang Šuaj v páté hře uhrála svůj první bod, brzy nastal konec první sady, který česká tenistka zakončila čistou hrou při podání soupeřky. Druhý set měl velmi podobný průběh, Muchová byla dál suverénní na svém servisu a pokaždé útočila na podání své soupeřky. Díky velmi aktivní a přesné hře zkompletovala Muchová zápas po pouhých 60 minutách.

„Důležitý byl hned první game, kde jsme se dlouho tahaly. Když se mi ho povedlo získat, chytila jsem začátek a dál si držela tempo. Měla jsem pocit, že ona občas i přestávala hrát, ale jsem si stále šla za vítězstvím. Hrálo se mi dobře, jsem fit,“ těšilo Karolínu Muchovou.

Strýcová nestačila na skvěle hrající Jabeurovou

Barbora Strýcová v duelu s Ons Jabeurovou z Tuniska ztratila už první hru při svém servisu a razantně a přesně hrající soupeřka nedovolila české tenistce obrat. Šanci měla Strýcová za stavu 1:2 kdy si vypracovala dva brejkboly. Jenže je nevyužila a vzápětí znovu ztratila svůj servis.

Podobně začala i druhá sada, Strýcová brzy prohrávala a podání své soupeřky dokázala získat až když prohrávala 1:4. Pak ale Jabeurová opět předvedla až výjimečně skvělé údery odskočila na 5:2 a zápas jistě dopodávala. „Ten zápas byl na jednu bránu, ona byla o tolik lepší, že mě přehrávala ve všem. Já hrála svůj normální tenis, od ní to byl extrémně vydařený zápas,“ glosovala Barbora Strýcová své vstoupení.

Gauffová porazila Siniakovou

Šestnáctiletá Američanka Cori Gauffová přehrála českou tenistku Kateřinu Siniakovou ve dvou setech 7:5 a 6:4. V první sadě, která byla plná obratů, sice Siniaková podávala za stavu 5:4 na vítězství, jenže poté prohrála čtyři míče v řadě a Gauffová následně otočila na 5:7.

Ve druhém setu si obě soupeřky držely svá podání a rozhodující moment přišel za stavu 5:4 pro Gauffovou. Siniaková při svém servisu prohrávala už 0:40, pak sice odvrátila tři mečboly, ale na další při výhodě Američanky už odpovědět nedokázala. „Byl to určitě můj nejtěžší zápas na turnaji. Naštěstí se mi ve druhé sadě jednou podařilo prolomit servis Kateřiny. Ona hrála velmi dobře, ale nakonec jsem to dokázala zvládnout,“ komentovala mladá Američanka svůj postup do druhého kola, kde ji čeká souboj s třetí nasazenou Arynou Sabalenkovou.

Gauffová zkompletovala výjimečnou bilanci kvalifikantek, ty byly v prvním kole ve svém snažení stoprocentně úspěšné. Vypadla jen Tereza Martincová v souboji s další hráčkou z kvalifikace Barborou Krejčíkovou.

Kuděrmetovová přehrála Vekičovou, čeká ji Karolína Plíšková

Ruska Veronika Kuděrmetovová porazila v úterním úvodním utkání Donnu Vekičovou z Chorvatska ve dvou setech 6:2 a 6:4. Třiadvacetiletá Kuděrmetovová, která do hlavní soutěže prošla z kvalifikace, těžila z výborného prvního podání, díky kterému dokázala vyhrát první sadu během 29 minut. I ve druhém setu Ruska na kurtu vládla, a i když se Vekičové povedlo zdramatizovat závěr zápasu, když na přijmu nejdříve vyhrála čistou hrou a následně si vypracovala tři brejkboly, dokázala Kuděrmetovová pěti míči v řadě poslední game otočit pro sebe a postup do druhého kola zkompletovala osmým esem.

Kuděrmetovovou čeká ve druhém kole souboj s druhou nasazenou hráčkou turnaje Karolínou Plíškovou.

Kasatkinová vyřadila šestou nasazenou Rybakinovou

Zápas prvního kola zvládla také druhá ruská kvalifikantka Dajra Kasatkinová, která zdolala nasazenou šestku Jelenu Rybakinovou z Kazachstánu 2:1 na sety. Kasatkinová přehrávala svou soupeřku zejména v delších výměnách, Rybakinové se navíc nedařilo na servisu, který jinak bývá její největší zbraní. V rozhodující třetí sadě sice Kasatkinová ztratila na úvod svůj servis, pak ale díky své pohyblivosti a jistotě úderů skóre otočila a po téměř dvou hodinách souboje mohla slavit postup do druhého kola.

Bradyová otočila zápas s Jastremskou

Američanka Jennifer Bradyová zdolala ve třísetové bitvě Dajanu Jastremskou z Ukrajiny 3:6, 7:6 a 6:1. Bradyová přitom zachraňovala zápas ve druhém setu až v tie-breaku, následně ale velmi suverénně zvládla třetí sadu a postoupila do druhého kola. Další soupeřkou Bradyové bude Darja Kasatkinová z Ruska.

Malečková se Škamlovou ve čtyřhře končí, vypadla i Hradecká

Česko-slovenská deblová dvojice Jana Malečková – Chantal Škamlová byl blízko senzačního vítězství nad prvním nasazeným párem Elise Mertensová – Aryna Sabalenková, ale nakonec prohrál 1.2 na sety. Malečková se Škamlovou pro sebe získaly první sadu, a v supertiebreaku vedly už 4:0. Favorizované Mertensová se Sabalenkovou však pro sebe získaly deset z posledních 11 výměn a postoupily do čtvrtfinále.

Končí i další Češka ve čtyřhře, Lucie Hradecká společně s Andreou Klepacovou ze Slovinska podlehly čtvrtému nasazenému páru Kirsten Flipkensková – Demi Schuursová 0:2 na sety. Hradecká s Klepacovou ve druhé sadě vedly už 5:0. Pak ale přišla série sedmi gamů, které získala belgicko-nizozemská dvojice.

Čtyřhra, 1. kolo:

E. Mertensová/A. Sabalenková (1-Bel./Běl.) – J. Malečková/ C. Škamlová (ČR/SR) 5:7, 6:1, 10:5
K. Flipkensová/D. Schuursová (4-Bel./Niz.) – L. Hradecká/A. Klepacová (ČR/Slovin.) 6:1, 7:5
N. Kičenoková/M. Niculesková (Ukr./Rum.) – A. Friedsamová/R. Olaruová (Něm./Rum.) 7:5, 6:7(3), 10:5
M. Linetteová/J. Teichmannová (Pol./Švýc.) – A. Blinkovová/V. Kuděrmetovová (Rus.) bez boje