Finále tenisového turnaje J&T Banka Open v Ostravě si zahrají Victoria Azarenková a Aryna Sabalenková z Běloruska. Azarenková přehrála v sobotním semifinále Marii Sakkariovou z Řecka, Sabalenková poté porazila Jennifer Bradyovou z USA.

Aryna Sabalenková v Ostravě postoupila i do finále čtyřhry, když společně s Elise Mertensovou z Belgie porazily v semifinále belgicko-nizozemskou dvojici Kirsten Flipkensová – Demi Schuursová 6:3 a 7:5.

Sabalenková přes Bradyovou do finále

Aryna Sabalenková z Běloruska porazila Američanku Jennifer Bradyovou ve dvou setech 6:4 a 6:4.

Aryna Sabalenková dokázala v prvním setu vytěžit ze dvou nabídnutých brejkbolů obě příležitosti a mezitím sama dokázala odvrátit stav 0:40 při svém podání. V klíčové fázi prvního dějství uhrála 13 míčů v řadě, vypracovala si vedení 5:1 a i když nakonec jeden svůj servis ztratila, set získala pro sebe poměrem 6:4.

Ve druhém setu zaváhala Bradyová už v první hře, a jelikož si pak Sabalenková až na jednu výjimku velmi jistě držela svůj servis, došla si pro vítězství. Krizový moment za stavu 4:3, kdy odvracela ztrátu 15:40, zvládla běloruská tenistka čtyřmi vyhranými fiftýny v řadě. V desáté hře druhé sady pak Sabalenková využila hned první mečbol. Aryna Sabalenková se dostala do svého druhého letošního finále a jedenáctého celkově. Na svém kontě má zatím šest titulů na okruhu WTA.

„Hrála jsem od prvního do posledního míče. Dělaly mi problémy ty její kraťasy. Prostě hrála opravdu dobře a já jsem si říkala, že musím vytrvat,“ řekla vítězná Sabalenková.

„Zítra to bude velký den a jsem opravdu šťastná, že jsme obě ve finále. Dvě Bělorusky, to se nikdy předtím nestalo a je to pro nás něco velkého. Opravdu těším na zítřek a jsem připravena na velký boj,“ dodala Aryna Sabalenková.


Azarenková přehrála Sakkariovou a je ve svém 40. finále kariéry

Běloruská tenistka Victoria Azarenková porazila Marii Sakkariovou z Řecka ve dvou setech 6:1 a 6:3.

Azarenková měla ve vůbec prvním vzájemném souboji obou tenistek výborný vstup do zápasu. Sice dlouho bojovala o první bod a odvrátila při něm čtyři brejkboly. Následně ale získala i další čtyři hry, ujala se vedení 5:0 a při první možnosti i využila setbol.

Ve druhé sadě Azarenková opět dokázala dvakrát za sebou vybojovat body při podání Sakkariové a vedla už 4:0. Pak se řecká hráčka dokázala vzchopit, když na svém dalším servisu odvrátila další brejkbol a snížila na 3:4. Azarenková si ale koncovku setu velmi přesnou hrou, kdy několik míčů skončilo na čarách, pohlídala. Zápas zakončila prvním proměněným mečbolem.

„Ten důležitý moment zápasu jsem zvládla velmi dobře. Ona pak sice začala hrát uvolněně a opravdu mi posílala těžké míče. Také dynamiky hry se pak trochu změnila. Jsem ráda, že jsem to dokázala ustát,“ sdělila vítězka na pozápasové tiskové konferenci.

Victoria Azarenková se do finále turnaje na okruhu WTA dostala už počtyřicáté, na svém kontě má 21 titulů. „Věřím svým schopnostem a tomu, co dělám. A také vím, že potřebuji držet disciplínu. Když to takhle funguje a cítíte, že tím žijete, je to tak jednoduché a zábavné. Opravdu si to teď užívám,“ dodala Azarenková.“


Krejčíková a Siniaková do čtyřhry kvůli nemoci Krejčíkové nenastoupily

Barbora Krejčíková a Kateřina SIniaková nemohly nastoupit do zápasu semifinále čtyřhry kvůli onemocnění Barbory Krejčíkové. Do finále tak bez boje postupuje kanadsko-brazilská dvojice Gabriela Dabrowská – Laura Stefaniová.

„Bára se večer se necítila dobře, je velmi unavená a dnes dopoledne jsme se rozhodly, že nejlepší řešení bude, když do toho zápasu raději nenastoupíme. Je smůla, že se to takhle sešlo, ale zdraví je důležitější,“ sdělila na sobotním setkání s médii Kateřina Siniaková.

„Samozřejmě, je to velká škoda že to takhle končí. Ta situace není nic příjemného. Stále nás testují, začala zima a do toho Bára hrála opravdu dobře a hodně zápasů. Možná se to všechno nasčítalo. Ale jinak jsme rády, že jsme na turnaji mohly hrát, bylo to skvěle zorganizované,“ dodala česká tenistka.


Sobotní výsledky:

Dvouhra, semifinále:
Victoria Azarenková (4-Běl.) – Maria Sakkariová (Řec.) 6:1, 6:3
Aryna Sabalenková (3-Běl.) – Jennifer Bradyová 6:4, 6:4

Čtyřhra, semifinále:
G. Dabrowská / L. Stefaniová (Kan./Braz.) – B. Krejčíková / K. Siniaková (2-ČR)  bez boje
E. Mertensová / A. Sabalenková (1-Bel./Běl.) – K. Flipkensová / D. Schuursová (Bel./Niz.) 6:3, 7:5