Do čtvrtfinále turnaje J&T Banka Open v Ostravě ve středu postoupily Maria Sakkariová, Sara Sorribesová Tormová a také Victoria Azarenková, která vyřadila ve třísetové bitvě českou tenistku Barboru Krejčíkovou. Končí naopak nasazená jednička Elina Svitolinová a turnajová osmička Anett Kontaveitová.

Barbora Krejčíková společně s Kateřinou Siniakovou pak byly úspěšné ve čtyřhře, kde postoupily do čtvrtfinále. I v deblu už skončila Barbora Strýcová či Renata Voráčová.

Azarenková jde do čtvrtfinále, Krejčíková jí ale vzala set

První čtvrtfinalistkou se stala Victoria Azarenková z Běloruska, která ve třísetové bitvě udolala českou kvalifikantku Barboru Krejčíkovou 2:6, 6:2 a 6:1.

Barbora Krejčíková rozehrála duel s Azarenkovou výtečně a v prvním setu byla jasně lepší hráčkou. Krejčíková těžila z výtečného prvního servisu a dařilo se jí i skvěle umisťovat vítězné údery. Ve druhém setu klesla úspěšnost prvního podání Krejčíkové na 50% a začala se projevovat i zkušenost Azarenkové, která postupně začala otáčet vývoj zápasu. Krejčíková si sice ve druhé sadě vypracovala hned osm brejkbolů, ale ani jeden neproměnila. I proto se Azarenkové podařilo srovnat na 1:1 na sety a v posledním dějství pak jasně dominovala.

„Více než cokoli jiného mě vrátila do hry bojovnost. Po té špatné první sadě jsem se začala trochu zvedat,“ řekla na pozápasové tiskové konferenci Victoria Azarenková. „Barbora měl opravdu skvělý začátek a celý zápas hrála opravdu dobře, byla uvolněná a vždy o krok napřed.  Musela jsem trochu změnit hru a přizpůsobit se, najít novou taktiku a být agresivnější. Nakonec se mi to podařilo,“ dodala Azarenková.

„I když ten zápas nedopadl dobře a prohrála jsem, tak se z takových proher se dobře učí. Bylo vidět, jak je Vika psychicky silná. To je to, proč je taková šampionka. Hrála jsem stále dobře, ale prostě to nestačilo,“ vyprávěla Barbora Krejčíková. „Takové zkušenosti jako ona, asi ještě nemám. Jinak celý turnaj dvouhry hodnotím opravdu hodně dobře. Bylo těžké se prokousat kvalifikací a vytěžila jsem úplné maximum. Moc si toho vážím, že tu mohu být a že se mi tu dařilo,“ řekla po svém středečním vystoupení česká tenistka.

Sakkariová zničila nasazenou jedničku Svitolinovou

Maria Sakkariová z Řecka ve středu na porazila nasazenou jedničku Elinu Svitolinovou z Ukrajiny ve dvou setech 6:3 a 6:3. Sakkariová navázala na svůj pondělní výkon, kdy vyřadila Kristýnu Plíškovou, a i tentokrát proti páté hráčce žebříčku WTA bodovala díky agresivní hře. Sakkariová zahrála celkem 32 vítězných úderů oproti pouhým čtyřem Svitolinové. Vypracovala si hned devět brejkových příležitostí a pět z nich proměnila. Ve čtvrtfinále se Sakkariová střetne s vítěznou zápasu mezi Ons Jabeurovou a Jelenou Ostapenkovou.

Kvalifikantka Sorribesová Tormová už je ve čtvrtfinále

O velké překvapení se postarala Španělka Sara Sorribesová Tormová, která v posledním středečním utkání přehrála osmou nasazenou Anett Kontaveitovou z Estonska ve dvou setech 6:1 a 6:4. Sorribesová Tormová se do čtvrtfinále probojovala z kvalifikace, v Ostravě vyhrála už čtvrtý zápas v řadě. Španělka dokázala v duelu s Kontaveitovou účinně bránit a minimálně chybovala. Estonská tenistka po prohrané první sadě vedla na začátku druhého setu už 3:0, ale nedokázala udržet své podání, a nakonec po hodině a 25 minutách prohrála.

Ostapenková vyřadila pátou nasazenou Martičovou

Jelena Ostapenková z Lotyšska dokázala za necelou hodinu vyřadit v prvním kole pátou nasazenou Chorvatku Petru Martičovou po setech 6:3 a 6:1. Ostapenková sice ztratila hned v prvním gamu svůj servis a rychle prohrávala 0:2, následně ale svou soupeřku jasně přehrávala a pěti body v řadě otočila skóre ve svůj prospěch. I když Martičová ještě uhrála jeden game, Lotyška při svém podání zakončila set čistou hrou. Druhý set byl ještě více jednoznačnější, Martičová uhrála jen jednu hru a Ostapenková, hrající v Ostravě na divokou kartu, po 58 minutách zkompletovala postup do druhého kola. Její další soupeřkou bude Ons Jabeurová z Tuniska.

„Myslím, že jsem dnes hrála opravdu dobře,“ řekla Ostapenková novinářům po svém vítězství. „Prvních pár her jsem si zvykala, ale už jsem jí nedala šanci hrát její hru a zaznamenala jsem spoustu vítězných úderů. Hrála jsem chytře, používala jsem i dropshoty a střídala údery a byla agresivní. To mi pomohlo, v rozhodujících momentech,“ dodala lotyšská tenistka.“

Mertensová vyřadila Anisimovovou, čeká ji Muchová

Belgičanka Elise Mertensová postoupila do druhého kola turnaje, když porazila ve dvou setech 6:3 a 6:2 Amandu Anisimovovou z USA.

Elise Mertensová se dokázala vypořádat s agresivní hrou Anisimovové a vítězné míče sbírala převážně po delších výměnách. Belgické tenistce se dařilo i na podání, které ani jednou neprohrála, i když hned pětkrát odvracela brejkboly. Zápas pak ukončila při podání Anisomovové druhým proměněným mečbolem. Další soupeřkou sedmé nasazené Mertensové bude česká tenistka Karolína Muchová.

Krejčíková se Siniakovou ve čtyřhře postupují

Česká deblová dvojice Barbora Krejčíková – Kateřina SIniaková s přehledem vyhrála v utkání 1. kola čtyřhry nad švédsko-českým párem Cornelia Emily Listerová – Renata Voráčová ve dvou setech 6:4 a 6:0. Krejčíková po prohře ve dvouhře s Victorií Azarenkovou hrála už svůj druhý zápas dne a na začátku zápasu se společně se Siniakovou hledaly. Listerová s Voráčovou vedly brzy 3:0, další průběh zápasu už ale patřil druhým nasazeným Češkám. Krejčíková se Siniakovou vyhrály 12 z následujících 13 gamů a postoupily do čtvrtfinále.

Strýcová končí i ve čtyřhře

Ve čtyřhře končí česká tenistka Barbora Strýcová, která společně s Američankou Bethanií Mattekovou-Sandsovou podlehla kanadsko-brazilské dvojici Gabriela Dabrowská – Luisa Stefaniová 0:2 na sety.

Čtyřhra, čtvrtfinále:

G. Dabrowská/L. Stefaniová (Kan./Braz.) – B. Matteková-Sandsová/B. Strýcová (3-USA/ČR) 6:4, 7:6(4)